340-12031 Stator Compatible With/Replacement For J&n Electrical Products 340-12031R 12V 95 Low Amps, 105 High Amps, 4.130" Lam Stack Id, 5.539" Lam Stack Od
★★★★★ 4.9 82 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by salutcle.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Specs: Stator, VOLT: 12, LOW AMPS: 95, HIGH AMPS: 105, CONDITION: New, LAM STACK ID: 104.900mm, LAM STACK ID: 4.130", LAM STACK OD: 140.700mm, LAM STACK OD: 5.539", LAM STACK THICKNESS: 0.783", LAM STACK THICKNESS: 19.900mm
  • Replaces OEM Numbers: ARROWHEAD: 340-12031, J&N ELECTRICAL PRODUCTS: 340-12031R
  • 100% New aftermarket Stator built to meet OEM specifications
Brand Total Power Parts
Model 340-12031
Voltage 12 Volts
Exterior Machined
Item Weight 2.2 pounds
Manufacturer Total Power Parts
OEM Part Number 340-12031 340-12031R
Item model number 340-12031
Product Dimensions 7.1 x 6.8 x 4.4 inches
Manufacturer Part Number 340-12031
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
82 ratings | 34 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (73)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (8)