Remington Industries 18UL1007STRYEL1000 18 AWG Gauge Stranded Hook Up Wire, 1000 feet Length, Yellow, 0.0403" Diameter, UL1007, 300 Volts
★★★★★ 4.1 136 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by salutcle.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Voltage rating: 300 volts
  • Type: Ul1007 stranded wire (16/30)
  • Insulation: pvc (0.016 inch
  • Color: yellow
Manufacturer Remington Industries-Wire
Item model number 18UL1007STRYEL1000
Product Dimensions 2.25 x 2.25 x 2.25 inches; 5.4 Pounds
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
136 ratings | 56 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (105)
4 stars
7% (10)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (14)