Richelieu Hardware BP2209128192 Steampunk Collection 5 1/16-inch (128 mm) Center-to-Center Rose Gold Vintage Round Cabinet and Drawer Pull Handle for Kitchen, Bathroom, and Furniture
★★★★★ 4.2 63 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by salutcle.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Add instant flair with copper accents. This pull in Rose Gold finish is part of our Copper line up of hardware. Inspired by the Steampunk style, this eclectic pull shaped like a pipe will enhance kitchen and bathroom decor. Please note that the screws included with the products are a standard size of 1 in (25 mm) length, quadrex, pan head. They will fit with most of the popular melamine thicknesses, which range between 5/8 in to 3/4 in (16 mm to 19 mm).
  • Eclectic cabinet and drawer handle for kitchens and bathrooms
  • Center to Center measurement (distance between the drill holes): 5 1/16 in (128 mm)
  • Length (from left to right): 6 in (152 mm) | Width (top-to-bottom): 15/16 in (24 mm) | Projection (front to back): 1 1/2 in (38 mm)
  • Finish: Rose Gold, made of Aluminum
  • Sold per unit, mounting hardware is included for an easy installation (8/32 screws)
UPC 773199674009
Color Rose Gold
Shape Bar
Brand Name Richelieu
Item Depth 1 1/2 in
Metal Type Aluminum
Style Name Rose Gold
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 0.07 Kilograms
Finish Types Gold
Manufacturer Richelieu Hardware
Model Number BP2209128192
Material Type Metal
Item Type Name Steampunk Collection 5 1/32 in (128 mm) Center-to-Center Rose Gold Eclectic Cabinet Pull
Exterior Finish Aluminum
Handle Material Aluminum
Number of Items 1
Hand Orientation Ambidextrous
Additional Features Easy to Install, Lightweight
Included Components Installation Hardware
Projection Distance 1.5 Inches
Indoor Outdoor Usage Indoor
Item Dimensions L x W 6"L x 0.94"W
Center To Center Spacing 5.06 Inches
Manufacturer Part Number BP2209128192
Specific Uses For Product Cabinets, Drawer, Wardrobe
Handle Attachment Mechanism Screw
Manufacturer Warranty Description Limited Lifetime Warranty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
63 ratings | 26 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (49)
4 stars
6% (4)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (7)